Sirkárna A.M.P.

2. listopadu 2013 v 14:10 | zh |  Průmyslový boom

Smíchovská sirkárna v Plzeňské ulici neměla z hlediska průmyslových tradic až tak dlouhého trvání, nedožila se ani dvacetiletého jubilea, byla však zvěčněna v literatuře i filmu a budova továrny nesla označení "Sirkárna" ještě dlouho poté, co zde byla umístěna chlapecká obecná a měšťanská škola, později obchodní škola.

Budova někdejší sirkárny stála na Plzeňské třídě pod Zatlankou až do r.1960.
Na druhém snímku vidíme nedávnou podobu téhož místa.


Jejím zakladatelem byl český židovský průmyslník ze Všeradic na Berounsku Aaron M. Pollak. Byl v Čechách prvním, kdo vyráběl zápalky manufakturním způsobem. V roce 1847 založil továrnu v Českých Budějovicích pro domácí trh a ve Vídni pro výrobu exportní. V roce 1856 k nim přibyla právě provozovna na Smíchově. Stal se skutečným magnátem pro výrobu fosforových zápalek. Napomohlo mu k tomu prvotní spojení se zkušeným chemikem J. Preshelem. Poté co ke svým obchodnickým schopnostem přidal Preshelovy zkušenosti, osamostatnil se a veškerou konkurenci předčil. Mimo jiné i proto, že uvedl na trh novinky v podobě barevných zápalek v zásuvkových krabičkách s obrázkovými nálepkami. Od roku 1862 získal právo užívat na svých výrobcích císařské orlice a označovat své továrny jako "c.k. výsadní". Roku 1869 mu byl císařem Františkem Josefem I. udělen šlechtický predikát "rytíř von Rudin". Ač překřtěn na Alfreda Pollaka, používal na svých výrobcích zkratku A.M.P.


Pollakovy podniky zaměstnávaly v dobách největší slávy více než pět tisíc lidí. Odhadem polovinu z nich tvořily ženy a děti. Údajně pracovaly při snazších činnostech. Práce s fosforem ale samozřejmě znamenala pro pracující zdravotní ohrožení. Sirkaře postihovaly nemoce dásní, řídnutí zubů a zánětlivá onemocnění krčních žláz. Špatně placení dělníci připomínali za tmy zelené pochodně, protože jejich oděvy byly nasáklé jedovatým fosforem. Pollakovy sirkárny také zaostávaly v technickém vybavení. Práce zde byla o to úpornější.

V roce krachu na Vídeňské burze 1873 musel Pollak ukončit výrobu na Smíchově. Budova byla ihned vykoupena pro školní účely. Smíchovští chlapci se zde vyučovali už od školního roku 1873/74.

Pollak zemřel v Badenu u Vídně 1. 6. 1884. Jeho potomci udržovali tradici výroby sirek už jen v Českých Budějovicích a to do roku 1898.

Spisovatel Vladimír Neff ve svých dílech Sňatky z rozumu (1957) a Zelené pochodně (1960, zfilmováno jako Pochodně) majitele smíchovské sirkárny přejmenoval na Smolíka. Popisuje ho jako smíchovského továrníka, kterému čouhá sláma z bot a neustále se rozčiluje nad socialistickými myšlenkami.

"Smolík, pantáta to venkovsky drsnatý, s pěkným břichem, nadouvajícím květovanou vestu jeho špatně ušitých šatů dusil hněv. "Tož pěkně děkuju za lekci. Ano, je to pravda, ve fabrikách pracují malé děti, já je ve své sirkárně zaměstnávám taky, protože bez laciných sil se nemůžu obejít, ale snažím se jim dávat jen lehkou a příjemnou práci. Já nejsem žádný lidojed, ale co mám, krucinál, dělat? To bych si nepřál vidět, co by mi dělnice začaly vyvádět a jak by mi chodily lamentovat a brečet, kdybych si najednou vzpomněl a přestal zaměstnávat jejich děti. A platit dělníkům nemůžu víc, než co jim platím, protože kdybych to udělal, tož mě německá konkurence sežere přes noc zaživa, to je snad každému rozumnému člověku jasné. Když jsem byl mladíkem, tak to jsem ještě sám těmahle rukama s maminkou a sestrami vyráběl doma sirky. To jsme vstávali ráno o půl čtvrté a teprve po desáté jsme chodili na kutě! Celý život jsem se dřel, nic jsem si nedopřál a teď se za to musím nechat urážet. Já ždímám dělníky, já zaměstnávám malé děti, já zavinil všechno, co se na světě špatného děje..." Krach na vídeňské burze znamenal Smolíkův konec. Všechny své hotovosti měl uloženy v papírech vídeňské Generální banky, a když se zhroutila, zhroutil se sám také a zemřel po dvou těžkých srdečních kolapsech." (V.Neff: Sňatky z rozumu, 1957)

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama