Leden 2012

Co se (ne)děje na starých usedlostech

1. ledna 2012 v 20:26 | zh |  Současnost
Aktualizováno 6.5. 2012

Historické usedlosti na Smíchově a Košířích patří mezi nejohroženější památky na území Prahy. Podívejme se se začátkem roku 2012 v jakém stavu se některé z nich nacházejí.

CIBULKA

Zatímco lesopark kolem usedlosti je postupně od roku 2005 revitalizován, zámeček sám je nadále devastován. V parku byly obnoveny vodní plochy, vybudovány nové dřevěné můstky, připravuje se oprava opěrných zídek při cestách a drobných parkových architekturách, restaurovány byly sochy Dia a Chrona. Zámeček je však v soukromých rukou společnosti Cibulka a.s., která poslední zajišťovací práce provedla v roce 2008. Od té doby se statika budov nadále zhoršuje, nejsou zabezpečeny proti zatékání, hroutí se krovy, náletovou zeleň narušující konstrukce nikdo neodstraňuje. V loňském roce magistrátní památkáři uložili vlastníkovi pokutu ve výši 250.000 Kč za dlouhodobé zanedbávání péče o kulturní památku. Nic však nenasvědčuje tomu, že by se na Cibulce mínil někdo polepšit. Samotný pozemek je totiž natolik lukrativní, že se jistě vyplatí vyčkat a přivést ruiny zámečku do stavu, kdy bude nutná jejich asanace. Pokuty jsou z tohoto hlediska směšně levné.
O Cibulce se nejčastěji mediálně mluví tehdy, když odtud policie "vyprovodí" squattery. Ti se sem neúspěšně snažili nastěhovat v posledních letech opakovaně, naposledy mezi dubnem a květnem 2012.
Pod Cibulkou vyrostl v tichosti také nový multifunkční stadion Greyhound Park Motol. Primárně má sloužit pro závody chrtů, ale vyžít se tu mají i bruslaři, závodníci na elektrických motokárách, lukostřelci, atleti, fotbalisté či plážoví volejbalisté. Novostavba budí slušný první dojem, zdá se, že respektuje své okolí a zapadá do krajiny. Rozpaky budí jen ticho obestírající celý projekt a mlčení ze strany investora vyvolává různé otázky a dohady. Do jaké míry bude například sportoviště otevřené sportovní veřejnosti? Magistrát na základě "bohulibého" projektu vybírá za pozemek pouze pětikorunový nájem (dle iDnes, 6.3. 2011). Věřme, že byl vybudován sportovní stánek s nejlepšími záměry. Zatím proti původnímu plánu padl jen požadavek vybudovat spolu s chrtím závodištěm na území Prahy 5 také psí útulek...
TURBOVÁ

Značně zdevastovaná rozsáhlá usedlost s terasovitou zahradou se zřejmě dočká obnovy. Vlastník (společnost Praturb) na základě výzvy památkářů začal konečně konat nápravná opatření. Objekty vyklidil, provizorně staticky zajistil konstrukce hrozící zřícením, preventivně odstranil náletovou zeleň. Na první pohled upoutá pozornost nově přeložená střešní krytina a kvalitně provedené klempířské práce.
Společnost Praturb už ví, zač bojuje. V poněkud megalomanském projektu s rozpočtem blížícím se miliardě korun chystá proměnu Turbové v klidné luxusní zákoutí nabízející v historických budovách služby wellness centra a restaurace. Ve svahu zahradních teras pak vybuduje bytové domy, k nimž možná pro pohodlí rezidentů povede i lanovka. Luxusní byty s velkorysými dispozicemi zaujmou prosklenými stěnami s výstupem na terasu. V současnosti probíhají jednání s památkáři, problémem je také zastavění plochy na úkor stávající zeleně. Pokud projekt projde, mohlo by se začít budovat už v roce 2012.


Aktuální stav: vstupní brána je podepřena, střecha nově přeložena

Zdroj vizualizace: SHA (ŠAFER HÁJEK architekti)

Zdroj: In Spira


Zdroj: http://www.pragueinvest.com
SKALKA

Jednoduchá obytná budova usedlosti leží už dlouho mimo větší zájem. Zdevastovaná Skalka ve stínu slavnějších neméně potřebných usedlostí jako je Cibulka či Turbová nikoho příliš nedojme a většina kolemjdoucích asi ani netuší, že by se mělo jednat o zajímavou památku. V roce 2008 začal vlastník realizovat projekt Areál Skalka, jehož záměrem byla rekonstrukce stávajícího patrového objektu a jeho využití pro trvalé bydlení. Nový komplex vedle historické budovy měly doplnit dvě novostavby (4NP) a podzemní garáže s vjezdovým tunelem. Developerská firma z Dobříše Con Invest se však v roce 2010 ocitla v úpadku s miliardovým požadavkem věřitelů a realizace se tak zřejmě přinejmenším pozastavila. Jako současný majitel je uváděna v rámci reorganizace Con Investu akciová společnost Les Marrons, vznikla i Skalka Smíchov a.s. Plány tedy zřejmě existují, ale stará Skalka nadále na ortel o svém bytí či nebytí čeká.

BUĎÁNKA

Osada Buďánka se měla začít opravovat v srpnu 2011. Že se tak opět nestalo, je patrné na první pohled. Jednání o územním rozhodnutí bylo v červenci pozastaveno kvůli nedořešeným majetkoprávním vztahům. Poslední obyvatelka s projektem nesouhlasí, neboť nevěří, že záměrem je skutečná obnova. Po léta vše nasvědčuje spíše čekání na okamžik, kdy poslední zbytky Buďánek spadnou. Společnost Geosan, která zde má stavět už nyní přiznává, že kvůli úředním průtahům akce začne nejdříve za půldruhého roku, ale také třeba za deset let. Otázkou zůstává, v čí prospěch je tato letitá hra o čas. Tato absurdní hra se nyní dokonce přenesla i na divadelní prkna Divadla Na Zábradlí. Lucie Ferencová napsala své drama Kolonie jako koláž vzpomínek autentických obyvatel Buďánek a textů Svatopluka Karáska, Ivana Jirouse a Egona Bondyho, kteří zde v 70.letech také nacházeli útočiště. Premiéra hry se uskutečnila 17. 11. 2011 a přinejmenším jako společenský apel má svůj nesporný význam.
O záchranu původních budov se již boj nevede. Není už totiž o co bojovat. Úsilí o zachování původního rázu lokality a jejího uchování pro "košířské sousedy" však neskončilo. Vytrvale Buďánka brání a popularizuje občanské hnutí "Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí". Jejich prezentaci, dokumenty, hodnotné fotogalerie a aktuality najdete zde Zachraňme Buďánka!

ŠALAMOUNKA

Usedlost je po léta využívána klubem Harley Davidson Praha a je o ní tedy dobře postaráno. Nepříjemnou kauzou se však stalo její bezprostřední okolí.
Po desetiletí byli lidé z okolí Šalamounky zvyklí relaxovat na rozlehlé louce s pěkným výhledem na Prahu, kerá navazuje na původní usedlost. V květnu 2010 však byla k údivu místních obehnána plotem. V srpnu uprostřed ní začala vyrůstat i podivná stavba. Do překvapivé stavební činnosti se pustili soukromí majitelé pozemku manželé Pražákovi. Občanská sdružení hned v počátku podnikla kroky proti majitelům, jejichž počínání se jevilo jako nezákonné. Oploceno bylo totiž protiprávně území vedené jako les a stavba vznikla v oblasti klidu přírodního parku Košíře - Motol, pro kterou platí trvalá stavební uzávěra. Nutno ovšem dodat, že majitelé získali původně bez problémů souhlas stavebního odboru smíchovské radnice. Dodatečně se jim také podařilo prosadit změnu území z kategorie les na kategorii trvalý travní porost, který již oplotit lze, čímž dodatečně legalizovali své počínání. Stavba byla prezentována jako hospodářská budova s bytem správce a dle jistého archeologického posudku byla uskutečňována na základech původní historické budovy, což mělo podpořit její oprávněnost. Přestože nové vedení smíchovské radnice i magistrátní úředníci již v lednu 2011 rozhodli o odstranění plotu a stavba byla úředně i veřejně v médiích označena za černou, po celý rok se vedly právní spory. Mezitím majitelé prodali pozemek společnosti, která dnes nese název Zoopark Šalamounka a za níž stojí známá investiční skupina Penta. Projekt na jakési zvířecí výběhy a s tím související požadavek na změnu území "pro sport a rekreaci" zaváněl účelovostí a vytvořením podmínek pro výstavbu. Radnice Prahy 5 se proto rozhodla na počátku roku 2012 park zachovat a nové plány nepodpořit. Černá stavba i oplocení měly se začátkem jara zmizet.Těžko však uvěřit, že by tím kauza definitivně skončila...

Stavba základů černé stavby na louce u Šalamounky, srpen 2010