Co nového na Buďánkách? Dosud nic.

18. července 2011 v 18:07 | zh |  Současnost
Otázka jak naložit s jedinečnou, leč zcela zdevastovanou košířskou osadou Buďánka, je bohužel aktuální již desítky let. Zvykli jsme si na každoroční prohlášení, že s obnovou se začne v polovině příštího roku. Takových roků však už mnoho uteklo a z trosek domků nic nového nepovstalo. Nejnovější zprávy z ledna 2011 uváděly jako možný termín zahájení prací srpen. Varovaly ale předem, že díky úředním úkonům může opět dojít ke zpoždění. Buďánka mají být obnovena jako replika původní osady firmou Geosan. Něco za něco: zlikvidován bude oddělující pás zeleně, kde vyrostou novostavby, z nichž se celá nestandardní akce zaplatí.
Geosan Alfa počítá s obnovou původních stavení, ale i s výstavbou nových bytových domů.
Vizualizace: Atelier PHA

Jaké bylo překvapení kolemjdoucích, kteří v nedávných dnech spatřili úsilí pracovníků vysekávajících plácek v zeleném pásu před kolonií a připravujících jakési přípojky. Že by se konečně začalo něco dít? Srdce místních patriotů se vzrušeně zachvěla...

Vzrušení ale záhy vystřídal spíše vztek a bezmoc! Na místě, kde budou podle plánů postaveny nové budovy, které mají investorům kompenzovat vybudování nerentabilních domků Buďánek, byl vztyčen obří světelný reklamní megaboard! Pět let bude zneklidňovat motoristy před křižovatkou a usilovně bude svítit lidem z protějších domů do oken. A to i přes výslovný nesouhlas památkářů.

Velkoplošná reklama je novodobý prvek, který nemá s původním prostředím památkové zóny žádnou souvislost. Svými rozměry a celkovým charakterem je ve vztahu k uličnímu interiéru necitlivý, esteticky nepřizpůsobivý, rušivý a tedy z hlediska památkové péče zcela neopodstatněný a nežádoucí. Výsledný dojem hrubě narušuje historické prostředí památkově chráněné zóny. (Národní památkový ústav, 9.9.2010)

Buďánka, 14.7.2011

Geosan Alfa získal od Prahy 5 pronájem památkové zóny Buďánka za mimořádně výhodných podmínek od minulého vedení radnice (starosta Milan Jančík) právě za slíbenou revitalizaci. Namísto toho developer pronajal zelený plácek podnájemci firmě Media Channel, která zde postavila megaboard. Mimo města musí stát nejméně 15 metrů od silnice. V obytných zónách žádný limit není určen. Zřejmě ani nikoho nenapadlo, že by někdo podobnou instalaci na tak nevhodném místě naplánoval.

Poslední obyvatelé osady, Hradílkovi, se ale rozhodli jednat. Za podpory občanských sdružení, sousedů i známých osobností, jako jsou režisér Jiří Menzel, herec Ivan Trojan či mim Boris Hybner uspořádali na místě happening. Upozornili hlasitě na nehoráznou aroganci s jakou se nakládá s památkově chráněným územím na Praze 5 a ukázali, že tlak veřejnosti snad ještě stále může občas něco změnit. Megaboard byl během několika hodin odstraněn.

Absurdní divadlo opět upozornilo na bolestivou kauzu Buďánka. Je však zcela zřejmé, že upozorňovat nestačí. Je třeba urychleně jednat. Smlouvy jsou podepsány. Čekáme. Už předevčírem bylo pozdě...


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Snoopy Snoopy | Web | 8. května 2012 v 11:17 | Reagovat

Je to ten samý Geosan, který za státní peníze likviduje kaly z Ostravských lagun tím způsobem, že je rozváží na černé skládky a prodává do Polska jako palivo? Viz http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=725607

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama