Únor 2011

Usedlost Měchurka č. p. 149 - zanikla

16. února 2011 v 20:45 | zh |  Košířské usedlosti
Měchurka
Foto: Vavroušek, 1915.


Pražský měšťan Jan Měchura vtiskl své jméno místu při severní straně dnešní Jinonické ulice už v 16.století. Tehdy na prudkém svahu od Šalamounky do údolí, zvaném prý kdysi výstižně také Smrťovka, založil vinici. Usedlost sousedící v údolí s Božínkou a na kopci se zmíněnou Šalamounkou, vznikla nejpozději na začátku 19.století. Bylo to při svahu se krčící přízemní stavení se sedlovou střechou, silnými zdmi a malými okny. Do dvora uzavřeného ohradní zdí se vcházelo typickou selskou bránou. U ní před světovou válkou stával velký akát a pod ním se večer scházela čeleď s hospodářem. Vedl k němu vyvýšený můstek přes potok. Ten byl po celé délce Jinonické ulice lemovaný bílými patníky. Zmizely rozšiřováním silnice v roce 1935.
Stáje a stodola byly přilepeny přímo k svahu.  V 90.letech 18.století tu dlouho hospodařil chalupník Matěj Benda a jeho syn Josef, který ovšem zmizel za světové války. V roce 1924 pak v dražbě koupil Měchurku významný košířský velkostatkář Schablin. 
Na Měchurce se hospodařilo až do 70.let 20.století. Poslední majitel pan Miler provozoval povoznictví, pěstoval ovoce a zeleninu. Po jeho smrti usedlost už jen chátrala a roku 1989 byla srovnána se zemí. Stejnojmená vila z roku 1929 stojí v těsném sousedství někdejší usedlosti.


Měchurka dnes