Usedlosti na Košířské cestě (dnes Holečkova ulice)

19. srpna 2010 v 23:29 | zh |  Košířské usedlosti
V Holečkově ulici (dříve Košířská cesta či ulice, pak Kinská, do r.1923 Karlova), která ústí do Plzeňské třídy v místech bývalé usedlosti Mlynářka, stávaly v blízkém sousedství  další čtyři usedlosti. Nejblíže Mlynářce to byla  Vyšínka, dále  z části dochovaná  Dolní Palata a pod Hřebenkami Večkerka (neboli Horní Paliárka)  a ve svahu nad Malostranským hřbitovem Dolní Paliárka. Připomínkou je ulice U Paliárky.

Vyšínka č. p. 156 - zbořeno

Vznikla už v době rudolfinské jako viniční samota. Vyšínka nese jméno mlynáře Václava Michala Vyšína, který ji koupil roku 1758. V majetku jeho rodiny byla až do roku 1803. Dalšími významnými vlastníky byli manželé Klečkovi. V roce 1883 zde byla zřízena policejní stanice pro Košíře. Před tím sem od roku 1850 docházeli strážníci ze Smíchova a ještě předtím z Malé Strany.
K zadnímu traktu usedlosti patřila krásná ovocná zahrada jejíž ohradní zeď bývala hustě porostlá šeříkem. K pobavení strážníků ve chvílích volna byl v zahradě v stínu ovocných stromů zřízen kuželník.
Strážníci roku 1912 přesídlili na Plzeňskou proti Demartince (čp.284). Posledním majitelem Vyšínky byl uzenář Tilinger. Zbořena byla r.1938. Nahradily jí vily a bytovky.

Vyšínka
Mapka
Současnost


Dolní Palata č.p.161

Tato usedlost nese stejné jméno jako nedaleká slavnější usedlost v ulici Na Hřebenkách. Podle domovního znamení bývala také označována U Modrého hroznu. Část usedlosti byla ubourána, zbytek novodobě upraven. Fotografie A.Alexandera z roku 1927 ukazuje detaily, které dnes již neexistují...

Palata
Palata1
Palata
Současná podoba, 2010

Večkerka č. p. 162 - zbořeno

Původně se na místě Večkerky rozkládaly vinice Kanclířka a Pařezka. Po jejich zániku za třicetileté války zde vzniká kolem roku 1687 nová viniční usedlost Martina Antonína Wetzkera, jehož počeštělé jméno pak nesla. V časech největší slávy sestávala jak z obytných, tak hospodářských budov a skleníků. V polovině 19.století byla novorenesančně přestavěna a roku 1900 se stala továrnou na vodovody, pumpy a větrné motory Karla Paška. Před svým zánikem sloužila jako činžák. Demolována byla po roce 1930.
Usedlost byla někdy označována také jako Horní Paliárka nebo Dolní Hřebenka

Dolní Paliárka č. p. 163 - zbořeno

Jméno získala po italském majiteli štukatérovi a staviteli Ignáci Janu Nepomuckém Palliardim, který postavil Kolovratský palác na Malé Straně. Po roce 1880 se začíná používat název Dolní, neboť na Horní Paliárku byla překřtěna nedaleká usedlost Večkerka. Dnes zde stojí činžovní domy.

paliarka
Paliárka zůstává zachována v místních názvech (ulice Pod Paliárkou, provozovna pradlenky)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alena Pokorná Alena Pokorná | E-mail | 17. února 2017 v 7:05 | Reagovat

Dolní Palata je od zimy 2016 také zbořená - viz (http://www.metro.cz/me-hlidac.aspx?idc=57671).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama