Usedlost Popelka č. p. 214, 215, 160 – zaniklá

22. srpna 2010 v 17:19 | zh |  Košířské usedlosti

Na počátku historie Popelky stojí středověká vinice. Sám její název je spojován s rodem Popelů z Lobkovic. Údajně zde rád na původní usedlosti pobýval kníže a nejvyšší kancléř Zdeněk Popel z Lobkovic, který nebyl v oblibě u českých stavů, neboť odmítal svobodu vyznání. Název Popelka je však poprvé datován až k roku 1704, bezmála osmdesát let po Zdeňkově smrti, což vyvolává jisté pochybnosti o původu názvu usedlosti.

Popelka
Popelka
Popelka

V první polovině 19. století byla Popelka ještě vedena pod jediným číslem popisným 160. Tehdy stejně jako Cihlářka a Provaznice patřila Karlu Dittrichovi. Do konce století postupně přibývalo nejrůznějších budov, které vytvořily na Popelce celou osadu. Ta byla nakonec rozdělena na tři části - na č.p.214, č.p.215 a hospodářské křídlo původní usedlosti, která kolem roku 1900 zanikla. Pod číslem 160 tak zůstaly budovy odprodané Izraelské obci košířské k adaptaci na školu a modlitebnu. V ní se košířští Židé modlili až do začátku 2.světové války.

Popelka
Popelka
Popelka
Popelka

Na místě původní Popelky vyrostla po 1.světové válce malá továrna Františka Tamchyny. Jediným pozůstatkem na prastarou usedlost zůstala salla terena z konce 18.století, která ovšem původnímu účelu již nesloužila a byla využívána jako koňská stáj. Přistavěn k ní byl i příbytek pro čeleď. Po století devastace a postupném zarůstání okolní bujnou vegetací se roku 2007 dočkala tato památka nevídané obnovy od MČ Praha 5. Její okolí však není příliš utěšené. Památka je zastíněna garážemi ze 70.let minulého století a okolní les nese stopy bezdomoveckých kutlochů. Další využití sally tereny a její chránění před útoky vandalů je tedy zatím neurčité Existuje však studijní architektonická práce, která se touto otázkou zabývá.

Popelka
Popelka
Popelka
Kdo by této ruině prorokoval, že se ještě zaskví v plné kráse?
Popelka
Popelka
Popelka


Na č.p.215 dnes stojí nový Hotel Popelka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tram-way tram-way | Web | 15. září 2010 v 20:43 | Reagovat

Tram-way - první strategická tramvajová hra na Blog.cz! Zaregistrujte se ještě dnes :)

2 Monika H. Monika H. | E-mail | 1. prosince 2010 v 15:36 | Reagovat

Díky za Vaše články, jsou přínosem pro ty, kdo zde bydlí. Jen by mě zajímalo - nevíte něco o Smíchovském domě U Páliů? Narazila jsem na něj v ulici Na Bělidle a nikde o něm nemohu najít žádné informace. Má pod střechou zajímavé fresky a jedna je poškozena - vypadá to, že úmyslně. Zajímalo by mě, proč a co to je za dům.
Pokud něco víte, budu ráda, když odpovíte.
Monika

3 garážista garážista | 1. července 2015 v 18:10 | Reagovat

Doporučuji návštěvu sally tereny nyní, po pěti letech je opět v dezolátním stavu, omítka ofouknutá, plná odpadků a rejdiště feťáků a bezdomovců. Radnice přes urgence majitelů sousedních garáží s tímto stavem nic nedělá. Tak mě napadá, že původní stav byl patrně lepší...

4 Tereza Tereza | E-mail | 7. února 2018 v 13:00 | Reagovat

Dobry den,

chtela bych Vam podekovat za clanek. Mohla bych se zeptat z jakeho roku je pata a sedma fotografie? Zajimalo by me v jakem roce byl postaven dum na kopci, ulice Nad Popelkou

Predem moc dekuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama