Březen 2008

Nové Košíře

21. března 2008 v 22:51 | zh |  Současnost
22.7.2010 - Aktuální poznámka
Oproti níže uvedenému textu můžeme už nyní s jistotou konstatovat, že realizace rozsáhlého projektu Nové Košíře v plánovaném termínu 2011 uskutečněna nebude. Budovy 1.etapy - Plzeňská třída a Starokošířská avenue nebyly posouzeny jako realizovatelné bez zásadních připomínek. Zejména projekt Plzeňská třída vzbudil obavy ze zásadního vlivu na životní prostředí. Představoval likvidaci celého pásu zeleně s desítkami stromů bez adekvátní náhrady, nebezpečné lokální přetížení dopravy a významné zhoršení životních podmínek obyvatel sousedních domů. Starokošířská Avenue pak měla nabízet množství bytů v podmínkách zhoršeného životního prostředí přímo na rušné Vrchlického ulici a navrhovateli tedy bylo doporučeno přehodnocení projektu.Košíře na rozcestí aneb Starokošířská Avenue

Kde všude se bude stavět dle návrhu projektu RS Development. Barvy jsou odlišeny podle etap výstavby. Vyšrafována je již stojící budova společnosti Central Group.

Košíře zvolna ztrácí svou někdejší tvář. Během několika let bude uskutečněn rozsáhlý projekt Nové Košíře, který má mezi Plzeňskou a Vrchlického ulicí vytvořit nové centrum moderního města.
Celý projekt se skládá z pěti etap. První realizace by měla být zahájena do konce roku 2008 a to stavbou s "amerikánským" názvem "Starokošířská avenue" a ryze prozaicky pojmenovanou budovou "Plzeňská třída". Jen v první fázi bude vybudováno téměř 300 nových nadstandartních bytů a vytvořeny tisíce čtverečních metrů obchodních ploch. Budovatelské úsilí má být završeno koncem roku 2011.
Projekt Plzeňská třída
Starokošířská Avenue
Košíře promění v úplně Nové Košíře společnost RS development s.r.o., která se zaměřuje dle vlastních slov zejména na výstavbu pro střední a vyšší tržní segment. Zakořeněná představa o "vykřičené" chudinské čtvrti tedy asi definitivně vezme za své. Za svůj projekt už získalo RS ocenění Podnikatel Prahy 5 roku 2006. U křižovatky ulic Vrchlického a Práchnerova se zase monumentálně zvěční akciová společnost Vrchlického invest.
Ještě se ani nezačalo bourat, natožpak stavět a na světě už jsou první majetkové kauzy. Radnice hodlá prodávat domy a pozemky o mnoho milionů levněji, než je jejich odhadní i tržní cena. Podle kritiků z řad opozičních zastupitelů radnice Prahy 5 jsou podmínky prodeje pro městskou část nevýhodné, až "velmi směšné". Nízká cena je ovšem vedením radnice zdůvodněna tím, že domy jsou přece (asi odjakživa) určeny k asanaci a navíc bude muset developer zajistit náhradní ubytování starousedlíkům z těchto domů. Je milé, že radnice bere tolik ohledů na podnikatelský záměr soukromé firmy a snaží se mírnit její pracovní starosti.
Office Center Vrchlického

Prodány budou postupně domy v Jinonické, Plzeňské a Vrchlického ulici. Pozemky obec nejprve novému majiteli jen pronajme a teprve po vybudování novostaveb mu je prodá. Radnice tak prý hodlá lišácky kontrolovat výstavbu a promlouvat do ní. Škarohlídi v tom ale opět čují nějaké spekulantské kejkle jak získat lukrativní pozemky za mimořádně výhodných podmínek. Ale čistému vše čisté...
Buďme spravedliví. Urbanistický počin by měl zejména vtisknout chaoticky uspořádanému prostředí jednotný ráz, zastavět proluky a využít pozemky, s nimiž je nyní naloženo neefektivně. Výsledkem má být stejné moderní město ve městě, jaké známe i z jiných částí Prahy.
Staré Košíře si opravdu revitalizaci zaslouží a nic naplat, už dávno jí potřebují. Ale zajisté záleží na její podobě a smyslu. Je-li smyslem zastavět každou píď země jako termit, bez ohledu na charakter a tradici starodávného místa, vkrádají se pochybnosti i do hlavičky laika, zda se vše děje dle správného řádu.
Přestože je toto mohutné budování předkládáno veřejnosti jako cosi velmi přínosného pro celou obec, bohulibost projektu je prozatím ohlašována jen vlažně. Tak například se tu prý najde místo pro novou velkou policejní služebnu, aby Košířští již nemuseli za svými policisty putovat nesmyslně až do Butovic. Investor by měl postavit také tělocvičnu u základní školy Plzeňská. A když zbyde trochu místa, prý dojde i na "ozelenění". A hlavně, už to nebudeme mít celé tři zastávky, když budeme chtít začít utrácet v značkových obchodech.

Nejhorší vzkaz dostali asi štamgasti místní hospůdky III.cenové kategorie Na Rozcestí, kterou čtvrt století provozuje hostinský Brázda. Střechu nad hlavou v rámci demolice budovy ztratí trochu překvapivě, neboť před nedávnem do její opravy investovala radnice desítky tisíc korun. Ale to už jsou dnes malé řády...

S čím se loučíme