Šmukýřka (čp. 724)

28. prosince 2007 v 21:50 | zh |  Košířské usedlosti
Na konečné zastávce košířského autobusu č.123 najdeme rozsáhlejší usedlost Šmukýřka. S tímto názvem se setkáváme ve viničních knihách poprvé roku 1695. Do té doby je známý místní název Mezihoří s kdysi kartuziánskou vinicí Stárka. K vinici zřejmě časem patřily také budovy související s vinařstvím, přinejmenším lis. Jedním z nejstarších majitelů byl jistě šmukýř, tedy obchodník s čepicemi, klobouky, ozdobným peřím a jiným "šmukem" (ozdobami). Asi jen omylem došlo v jednom historickém záznamu k záměně názvu na Šenkýřka.

Zdroj:Eduard Mochan
Vlastní usedlost je na Šmukýřce doložena až později k roku 1713. Během 18.století získala víceméně svou dosavadní podobu, přestože byla klasicistně upravována ještě roku 1820.
Usedlost je příkladem letního sídla se zemědělským provozem. Obytná budova je patrová s půdním polopatrem a valbovou střechou. Kolem velkého obdélníkového dvora se dvěma vjezdy jsou seskupeny hospodářské budovy (stáje, ovčín, kůlny, stodola, sýpka). Suteren sýpky skrývá zbytky původní barokní usedlosti. V zahradě je sala terrena a u ohradní zdi stojí hexagonální stavbička barokní kaple sv.Prokopa s pozůstatky nástěnných maleb a jehlancovitou střechou s lucernou. U usedlosti býval také rybníček.
Až do roku 1921 patřila Šmukýřka rodině Linhartů, která vlastnila také Turbovou a zaniklou Vojanku. Josef Linhart byl smíchovským stavitelem a starostou. Počátkem 20. století jezdíval k rodině na návštěvy malíř Mikoláš Aleš, který tu roku 1908 vytvořil na stěně uhlovou skicu erbu krále Jiřího z Poděbrad. Tato drobná památka na slavného hosta je uchována dodnes.
Na konci 50. let 20. století bylo naplánováno usadit na Šmukýřku velkou mateřskou školu. Dětská hřiště, ve stodolách tělocvičny, v kapli sklad hraček... Přímočarý plán nakonec nikdy nebyl uskutečněn, zato usedlost začala chátrat. Pomohla jí památková ochrana z roku 1964 a rozsáhlá rekonstrukce o šest let později za účelem využít usedlost jako sklad Pražského velkoobchodu a Městských divadel pražských, který zde sídlí dodnes.
V současnosti je objekt opět ve špatném stavu, zejména hospodářské budovy a zarostlá zahrada. Není volně přístupný, ale stojí na zajímavém místě s pěkným výhledem do jinonického údolí a na sousední usedlost Bulovka.
Zdroj:Eduard Mochan
Kapličku v zahradě Šmukýřky dal stavitel Lihnhart opravit a v letech 1904-1909 zde byly dokonce konány i mše.
Zdroj:Eduard Mochan
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hoitchi Hoitchi | E-mail | 29. července 2008 v 15:19 | Reagovat

V kaplicce mela jeden cas  (60-70 leta)  ZDS Turbova sklad zahradnickeho naradi a zahrada slouzila k vyucovani predmetu "pozemky". Na vnitrnich stenach kaplicky pamatuji jiz tenkrat zasle malby na zdi.

2 Jan Zrzavý Jan Zrzavý | E-mail | 30. července 2011 v 16:11 | Reagovat

Můj rodný dům !?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama