Mlynářka (zbořeno)

28. prosince 2007 v 17:09 | zh |  Košířské usedlosti
Při vyústění Holečkovy ulice do Plzeňské třídy stávala zajímavá zdobná budova původně viniční usedlosti Mlynářka. Doložena byla již k roku 1689, ale o původních majitelích není nic známo. Dle názvu je však patrné, kdo jím s největší pravděpodobností byl.
Vinohrad Mlynářky se stal v 18.století součástí velké místní vinice zvané Na Srpových horách.
Po léta patřil k domu dvůr a zahrada. Až ve 20.století byly tyto pozemky zastavěny.
Majitelé se střídali. Jmenován bývá často košířský sládek Pavel Vnouček, který byl horlivým vlastencem a mecenášem slavného malíře Václava Brožíka (právě on mimochodem zřejmě namaloval slavnou fresku Zlatého anděla). Brožík na Mlynářce trávil své dětství a pan domácí mu sjednával jeho první malířské zakázky.
V budově Mlynářky bývaly různé provozovny a hostinec. Hrávalo se tu také divadlo. Působily zde zejména ve 30.letech různé dělnické divadelní spolky s lidovým repertoárem.
Po znárodnění byla budova využívána jako kulturní dům a zalíbila se i komunistickým zastupitelům, kteří si zde udělali své sídlo místního národního výboru.
Mlynářka padla za oběť rozšiřování a rekonstrukce Plzeňské třídy v 70.letech minulého století. V rámci projektu Nové Košíře má ale být současné volné prostranství opět zastavěno velkou polyfunkční budovou.

Budoucnost

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Houšková Kateřina Houšková Kateřina | E-mail | 5. března 2008 v 14:49 | Reagovat

Dobrý den!

Když to tak vidím, ouvej ouvej - škoda že pořád ještě nestojí! Bydlíme v terasových domech ,,za ní" . Vedle nás panelový dům. A představte si , že si Radní vymysleli, že ten prostor, který je dnes zeleným pásem, což určitě nikomu ze a Smíchova nevadí, chtějí zastavět ohromným polyfunkčním barákem! Jedinou výhodu to bude mít, že se k nám nedostane hluk z Plzeňské ulice! Ale ten příjemný přírodou lechce prorůstající horní Smíchov se okamžitě ztratí! Jen čekám, kdy si Radní řeknou, že je tam vlastně úplně zbytečný park KLamovka a zastaví i jí.

Ty fotografie jsou úžasné, matně si na určité rozpořené domy před námi s dětsví pamatuji.

s pozdravem Houšková Kateřina

2 naarden naarden | Web | 9. září 2016 v 6:48 | Reagovat

nebankovni pujcka do 50000 :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama