Letohrádek Eggenberg (čp. 92; zanikl)

28. prosince 2007 v 17:50 | zh |  Smíchovské usedlosti
Dávno zapomenutý starodávný letohrádek stával na na severním cípu Smíchova v sousedství osady Újezd. Jméno mu dal Hans Ulrich z Egenbergu, který získal parcelu roku 1632 od císaře Ferdinanda II.

Hans Ulrich z Eggenbergu měl jako nejvyšší hofmistr (správce císařského dvora) obrovský vliv a císařovu neomezenou důvěru. Ač po rodičích protestant, dobrovolně přestoupil ke katolictví. Vedl diplomatická jednání, která významně přispěla k zvolení Ferdinanda císařem. Zprostředkoval velikou půjčku v Itálii. Právě on prosadil tvrdý postup proti Čechům ve stavovském povstání. Podpořil také Valdštejna, aby se stal generalissimem císařské armády. Císař Eggenbergovi za věrné služby jako svému "milému strýci a zvláště milému knížeti," jak ho oslovoval v dopisech, udělil řád zlatého rouna (1622) a titul dědičného knížete říšského s právem razit vlastní mince (1623). Učinil ho i správcem alpských zemí a daroval mu také široká panství v jižních Čechách. Po pádu Valdštejna se uchýlil do Lublaně, kde i zemřel. Rod Eggenbergů pocházející původně ze Štýrska vymřel na počátku 18.století.

Od 18.století byl smíchovský letohrádek Eggenberg znám jako hostinec s tanečním sálem a zahradou. Scházeli se tu každou neděli večer vojáci z blízkých Újezdských kasáren. Posilněni vyhlášeným Jinonickým pivem se občas porvali s dělostřelci.
Přestože v roce 1742 Eggenberg vyhořel, zažil ještě v následujícím století mnoho slavných chvil. Stal se malým kulturním střediskem Smíchova. Hostovala zde divadelní společnost Prokop, od 60.let 19.století tu pravidelně hrávali ochotníci a působil zde pěvecký spolek Lukes. Později zde začali cvičit místní členové organizace Sokol. V sousedství stávala otevřená divadelní aréna Švandovy společnosti.
V roce 1878 Vilém Pick zřídil v Eggenbergu továrnu na chromotisk.

V sousedství Eggenbergu stával také obytný dům, původně snad letohrádek hraběte Kaunice, zvaný obecně Amerika. Bývá uváděn jako typická ukázka otřesných poměrů chudého dělnictva své doby. Chudinský dům zahrnoval až 180 partají!

Prostor před Eggenbergem a Amerikou se nazýval Lesíček. Zde se konala vojenská cvičení, odehrávaly se tu oblíbené filipojakubské poutě či majálesy. Na místě Albrechtových kasáren (dnešní Justiční palác) býval příkop jako součást mohutné fortifikační soustavy. V zimě se na něm zbudovalo kluziště na bruslení, ale častěji sloužil místním jako skládka.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radim Radim | 27. května 2008 v 17:49 | Reagovat

Maji tito Eggenbergove neco spolecneho s pivem Eggenberg, co se vyrabi k Ceskem krumlove?

2 Zdeněk Zdeněk | 8. června 2008 v 9:23 | Reagovat

Ano, tento rod pocházející z rakouského Štýrska získal za finanční příspěvky na válečné výdaje císařské armády od Ferdinanda II. řadu výhod a konfiskátů. Parcela pro smíchovský letohrádek byla jen maličkost. V roce 1622 získali Eggenbergové celé českokrumlovské panství a s ním i pivovar.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama