Kotlářka (č.p.118)

30. prosince 2007 v 19:50 | zh |  Košířské usedlosti
Významnou krajinnou dominantu na kopci nad Plzeňskou třídou v Košířích tvoří urbanisticky hodnotná kompozice usedlosti Kotlářka. Díky charakteristickému stupňovitému štítu a pilířům zpevňujícím její zdi působí téměř dojmem gotické tvrze. Kotlářka byla sice vícekrát rekonstruována, je však jednou z mála komplexně dochovaných místních usedlostí, která navíc dodnes aktivně žije a je otevřena veřejnosti.
Pohled od tramvajové točny Kotlářka.
Už v 15.století zde byla vinice Jana Otlíka. Zárodek usedlosti tvořený lisem připomíná viniční domek, který na jeho místě vyrostl. Stojí na nejvyšším místě usedlosti pod lesem. Jméno ale usedlost zdědila až po staroměstském kotláři Melicharu Werschauerovi jinde uváděn jako Marek Škrafer (1657). V roce 1735 se pozemky Kotlářky rozšířily o sousední vinici Kaničkářka (podle staroměstského tkaničkáře Štoffa) a v druhé polovině 18.století na nich vyrostl současný rozsáhlý komplex viniční usedlosti.

Usedlost tvoří dvě obytné budovy, čtyři hospodářská stavení, jedna stodola, dva dvory a viniční domek převážně z poloviny 18.století. Hlavní budova zaujme stupňovitým štítem a otevřeným pilířovým poschodím s prolamovaným zábradlím. Symetricky k ní stojí mladší druhá obytná budova s podobným štítem (polovina 19.stol.). Na ní navazuje terasa v jejíž opěrné zdi jsou mohutné sklepy zahloubené do stráně. Hospodářské budovy jsou seskupeny kolem dvou dvorů.

Historický snímek zobrazuje stejné místo jako obrázek pod ním.

Typický štít doznal změn a výrazné schodiště se zděným zábradlím zakrývají keře.


Za válek v r. 1742 byly vinice jako mnoho jiných zničeny. Nebyly obnoveny a vznikla zde pole a později také hliniště a cihelny.

Po požáru roku 1801 byla usedlost přestavěna Josefem Bečkou ve stylu anglické gotiky. Fungovala jako hospodářský statek s krávami, které se pásly naproti na Skalce, kde původně nebýval les, ale pastvina. Smíchovský stavitel Bečka zároveň obnovil cihelnu, která tu fungovala až do 2.světové války. Měl tu v okolí také tři lomy na kámen. Bečkova dcera se provdala za slavného lékaře Jana Jánského, objevitele krevních skupin. Jeho sestra byla zas chotí ministra financí Aloise Rašína. Všichni tito lidé se tu scházeli.

Bečkova cihelna na Kotlářce. Jižní svahy v okolí Prahy, které bývaly osázeny vinicemi, se často měnily v hliniště a cihelny. V Košířích a na Smíchově jich byla celá řada.

Výrazná rekonstrukce Kotlářky nastala po roce 1970, kdy se sem nastěhoval Státní statek hl.m.Prahy - středisko ochrany rostlin.

Kotlářka je volně přístupná. V obytných budovách jsou pokoje penzionu a apartmány. V hospodářských budovách je restaurace a slavnostní salonek, na dvoře zastřešená zahrádka. Ostatní prostory slouží jako camp a stání karavanů. V druhém menším dvoře, zcela stranou od hlavního dvora byla zřízena provozovna autoservisu. Blíže na www.kotlarka.cz

Zajímavé je i okolí Kotlářky. Byl zde zejména zbudován košířský hřbitov (80.léta 19.století) V ulici U Kotlářky sídlí nadace manželů Janouškových za jejímž plotem jsou k vidění různé plastiky. Blíže na http://janouskovi.sumak.cz/

Druhá obytná budova s terasou a sklepeními, které sloužily jako vinné sklepy a dnes jsou adaptovány na garáže.
Zanikající vyhlídka za vrátky hlavního dvora.

Hřbitovní domek na Kotlářce.

Plastiky v zahradě Nadace manželů Janouškových v ulici U Kotlářky.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama