Zámečnice

21. října 2006 v 14:45 | zh |  Košířské usedlosti

Usedlost Zámečnice čp. 130

Zámečnice bývala kdysi jednou z několika viničních usedlostí, které lemovaly historickou cestu podél Motolského potoka ke Karlštejnu (dnešní Plzeňská třída). Poté co byla zbořena Mlynářka, Demartinka, Buďánka, Klimentka i Dolní Ladronka, zůstala Zámečnice jedinou připomínkou této soustavy.
Vinice se na tomto místě nacházela už v 15.století. Byla dosti rozlehlá a náležela arcibiskupovi, proto se jí také říkalo Biskupka. Roku 1442 byla rozdělena a část získal staroměstský měšťan Matěj Štráboch.
Usedlost na vinici Zámečnice začala vznikat na počátku 17.století. První písemná zmínka pochází ovšem až z r.1713. To už jí tvořil vedle obytné budovy též nevelký hospodářský dvůr s dalšími staveními a pahorkovitá zahrada. Zahrada byla zřejmě barokně zdobena. Zachovány zůstaly dvě pískovcové antikizující busty, leží ovšem ladem a jsou poškozené.
Současná klasicistní budova Zámečnice pochází z 1.pol.19.století. Dílčí úpravy byly ale prováděny ještě v r.1936. Budova je jednopatrová a zajímavý je její téměř čtvercový půdorys. Ze zahrady se dochovala jen část. Roste zde několik hodnotných kaštanů i různé jehličnany.
Zámečnice je sice obestvěna a při Plzeňské třídě je docela nenápadná, přesto však stále tušíme, že bývala jedním z ústředních bodů lokality a centrem tzv. Horních nebo též Malých Košíř, kolem něhož se od 20.let minulého století rizvíjela další výstavba.

Zámečnice

Poznámka: Zámečnice patří katastrálně na Smíchov, přirozeně je však vnímána jako košířská usedlost, proto je zařazena do této rubriky.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 George Cooper George Cooper | 24. prosince 2006 v 9:31 | Reagovat

Tak tohle je můj domov :))

2 George Cooper George Cooper | 3. května 2008 v 12:02 | Reagovat

Tak už bydlim jinde :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama