Cibulka (3.část - Biskup Thun)

3. října 2006 v 22:23 | zh |  Košířské usedlosti

Cibulka - ráj biskupa Leopolda Linharta Thuna, knížete passovského

Leopold Linhart Thun se narodil r.1748 v Českém Těšíně. Patřil k děčínské větvi rozsáhlého mocného rodu Thun-Hohensteinů. Byl posledním knížetem a současně biskupem v Pasově. Napoleon ho r.1803 zbavil funkce, když knížectví Pasov připadlo Bavorsku. Přesídlil proto do Prahy, kde zakoupil několik paláců. Podzim života se rozhodl strávit na košířské Cibulce, jejímž majitelem se stal r.1811 a žil tu až do r.1826, kdy zde zemřel.

Leopold Thun patřil k nejosvícenějším osobnostem své doby. V Pasově zavedl povinnou školní docházku a zrušil trest smrti jako nekřesťanský. Také v Praze byl velmi uznáván jako mecenáš umění a vzdělávání. Podporoval například pražskou konzervatoř, v Košířích a okolí podporoval školy a farnost, zasloužil se o výstavbu farního kostela Nejsvětější trojice na Malostranském hřbitově. Cibulku nebývale zvelebil a přizval sem mnoho nadaných progresivních umělců. Bydlel a tvořil tu napriklad Bergler, Prachner, Nedoma či Malínský. Thun studoval francouzskou filosofii, měl rád Goetha, Schillera, Rousseaua... Miloval hudbu, umění, daleké kraje. Zabýval se medicínou a vším, co souvisí s člověkem. V závěti projevil přání být pitván, aby se zjistila příčina jeho neustávajících záhadných bolestí. Takový přístup byl rozhodně výjimečný u představitele katolické církve té doby.

Thun měl také vztah k fyzice a mechanice. Fascinovaly ho kinetické hříčky, hrací strojky, které sbíral, kukátka apod. Byl velmi pokrokový v každém ohledu, a tak nepřekvapí, že všechny budovy na Cibulce nechal osadit hromosvody, ač to tehdy zdaleka nebývalo zvykem.

Leopold Thun byl lidumilem, který žil prý příkladným a skromným životem. Jeho dvůr na Cibulce tvořil pouze tajemník, dva komorníci a kuchař. V jeho službách tu pracoval také Václav Ryba, bratr slavného Jana Jakuba. Vykonával současně funkci tajemníka i kuchaře. Pracovat pro Thuna se vyplatilo. Všem služebníkům byla totiž zajištěna doživotní renta.

Na sklonku života se Thun začal zajímal také o okultismus a karty. Stal se údajně podivínem a každou noc se zavíral v cibulové vížce svého zámečku a cosi zde kutil. Později se prý prořekl, že uzavřel smlouvu s ďáblem. Jeho odchod ze světa byl proto bouřlivý. Pověst praví, že se jeho přízrak zjevuje vždy v noci z posledního pátku v měsíci na sobotu a prochází se po balkonu usedlosti. Zle se osopuje na náhodné kolemjducí v domění, že jsou příčinou zkázy Cibulky, která po jeho smrti začala upadat. Po půlnoci se vrací do své hrobky na hřbitově, odkud se ještě dlouho ozývají lkavé zvuky. Jiná pověst praví, že kdo na Silvestra o půlnoci vyšplhá na Thunův pomník a nahlédne do jeho otevřené kamenné knihy, zjistí, kdo příštího roku zemře.

Ve skutečnosti však za svitu pochodní z Cibulky na Malostranský hřbitov doprovázely r. 1826 Leopolda Thuna na jeho poslední cestě nespočetné zástupy obyvatel, tak jak se vyprovázejí jen opravdu významné osobnosti. Nápis na jeho pomníku na Malostranském hřbitově (autor Václ.Prachner), S TEBOU PROSTÁ VZNEŠENOST, UŠLECHTILOST I ZBOŽNOST ODPOČÍVÁ, je shrnutím jeho života.
Osobní životní motta nechal vytesat na svůj pomníček, který stál donedávna na Cibulce. Na pískovcovém reliéfu V.Práchnera z r.1822 je postava muže a anděla smrti ukazujícího na nápis: OMNIA TEMPUS HABENT (Všechno má svůj čas). Tympanon sedlové stříšky nese z obou stran této stély nápis MIR EINE WEILE. Naše žití na tomto světě trvá jen chvíli. Je třeba mít na paměti, jak snadné je to, co je, změnit v nicotu. Překročí-li se v přístupu ke světu určitá mez, mění se nejen lidský charakter, ale i skutečnost sama.Žijme proto plně, opravdově a ve skromné pokoře. A snažme se z ničeho tvořit hodnoty pro věčnost. Možná právě takovou myšlenku nám chtěl Leopold Linhart Thun-Hohenstein vzkázat přes hranice času. Možná právě konflikt mezi pomíjivostí a věčností nás měl inspirovat v celém jeho zvláštním díle na Cibulce. Ale možná, že nechápeme vůbec nic. A ono Omnia Tempus Habent nám připomíná jen prachobyčejnou konečnost, která se týká všeho. Člověka, jeho díla a bohužel i Cibulky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama