Kavalírka

16. září 2006 v 0:58 | zh |  Košířské usedlosti
Usedlost Kavalírka na někdejší vinici Na Zámyšli (připomíná jí název ulice) je doložena k r.1707 a její název se objevuje prvně r.1713. Takzvaná Dolní Kavalírka stojí dodnes v Musílkově ul.7. Dříve v sousedství blízké usedlosti Turbová existovala také Horní Kavalírka, ale ta zanikla po roce 1882. V druhé polovině 19.století na Kavalírce zřídil lékař Stanislav Černý sanatorium pro léčbu rakoviny. Slávu však Kavalírce svého času přinesl až filmový ateliér a podnik na přesnou optiku firmy Srb a Štys. Roku 1919 sem byl totiž přenesen ze zahrady Kinských pavilon postavený spolkem Mánes pro pražskou Rodinovu výstavu v r.1902. Pavilon byl přeměněn na filmový ateliér společnosti Praga film, v němž až do požáru r.1929 vznikaly úspěšné němé filmy, např. Innemanova Falešná kočička. Herec Theodor Pištěk zde také provozoval hereckou kantýnu. Právě filmaři byli jedněmi z těch, kteří poptávali kvalitní optiku.

V r.1919 byl na Kavalírce založen optickomechanický závod Srb a Štys. Úspěch firmy spočíval především v moderním systému tovární výroby. Už od r.1923 byl vyráběn úplný sortiment přístrojů a pomůcek pro geodézii, lékařství, biologii, školství i přístroje speciálního určení například pro armádu. Vyráběly se mikroskopy, dalekohledy, periskopy atd. Firma měla vlastní laboratoře, vývoj, vlastní broušení optického skla. Během války sloužil podnik pod německým vedením výhradně armádním účelům. Dodnes nám toto období připomíná "zapomenutý" minibunkr ve svahu Kavalírky, prefabrikovaný pozorovací zvon lidově zvaný "einmannbunker".
Po válce byl na základech prvorepublikové firmy vytvořen národní podnik Meopta Košíře. Špičkoví konstruktéři rychle dohnali zpoždění způsobené válkou a jejich produkty dosáhly solidní evropské úrovně. Roku 1963 byla ale výroba direktivně omezena v rámci tehdejší RVHP a podnik s novým programem byl začleněn do ZPA. Zabýval se nově i výrobou přesné mechaniky a elektromechaniky (např. páskových pamětí tehdejších počítačů či optických odměřovacích zařízení pro obráběcí stroje).
Budova, která tvoří současnou Kavalírku, pochází z r.1927 a bývala i sídlem Ringhofferů. Současným vlastníkem je německo-britská společnost Casa Concept International s.r.o. Budova byla roku 2006 zvýšena o jedno podlaží a také její půdní prostory byly využity. V rezidenci Kavalírka je celkem 12 zařízených bytů. Cena za pokoj činí asi 19.000,-Kč měsíčně.
Park pod Kavalírkou včetně nově zrekonstruovaného dětského hřiště měl být kompletně zastavěn dalšími rezidenčními domy, ač to odporovalo územnímu plánu. V den, kdy měli smíchovští radní jednat o jeho změně (říjen 2006), proběhla demonstrace košířských občanů proti tomuto krátkozrakému snižování podílu zeleně v rušné části obce. V době před komunálními volbami nakonec radnice ustoupila tlaku veřejnosti.Naproti Kavalírce stojí pískovcová socha sv.Václava na podstavci s erby a nápisem: Svatý Václave nedej zahynouti nám ni budoucím. Její autor je neznámý, pochází z r.1905.
Prachnerova ul. naproti Kavalírce

Co shořelo na Kavalírce?

Slibně se rozvíjející český film byl postižen v minulých dnech těžkou ranou: shořel atelier na Kavalírce. Jaký dalekosáhlý význam má tato katastrofa, ví jen ten, kdo jednou navštívil toto naše filmové studio na Kavalírce a viděl, s jakou technickou dokonalostí a moderním vybavením se zde pracuje. Bylo to studio, se kterým jsme se mohli pochlubit v zahraničí a kde vznikala řada posledních našich úspěšných filmů. Prudkému požáru, který, jak se soudí, byl založen, padl celý atelier v oběť. S ním také řada filmů a úplně dohotovený film "Tonka Šibenice" podle populární divadelní hry Egona Kische, který natočil režisér Karel Anton - tak bude nutno natáčet celé filmové dílo znovu. (Ze zničeného filmu zachovalo se jen několik fotografických snímků, z nichž dva přinášíme. Je to scéna z baru u pianina, ve které úlohu Tonky Šibenice hraje Ita Rina a úlohu Načeradce Felix Kühne, a scéna z Tončina pokojíku s Ita Rinou a Jaco Millong - Münzen v úloze Jana. (Český svět, 1929)

Současná podoba budovy 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka z Košíř Hanka z Košíř | 17. května 2007 v 12:11 | Reagovat

Ale cizinci dali usedlost pěkně dohromady, všechna čest! Congratulations.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama