Zaniklé pivovary

20. srpna 2006 v 15:16 | zh |  Průmyslový boom

Košíře - Parostrojní pivovar

Tradice výroby piva v Košířích může mít hluboké kořeny. Chmelnice je zde totiž datována už k roku 1587. Kdy byl založen skutečný pivovar není přesně známo, ale bylo to někdy kolem r.1800 (někde uváděno 1798). Původně stál ovšem na jiném místě. Na současné místo se přesunul na poč.30.let 19.století.
Největšího rozkvětu dosáhl pivovar kolem r.1880, kdy jej koupil Alexandr Lanner, košířský starosta. Výstav se vyšplhal až na 40 000 hl piva desetistupňového a tmavého jedenáctistupňového. Po smrti Lannera r.1905 vedla podnik jeho žena, původem maďarská šlechtična.
Katastrofou byla 1.sv.válka, kdy výstav klesl pod polovinu předválečného výstavu. Uvažovalo se o fúzi s nuselským pivovarem, ale nedošlo k ní a Staropramen svou rozpínavostí pivovar zničil. Když r.1934 výroba košířského piva skončila, většinu místních restaurací ovšem získal krušovický pivovar. V pivovaru udělal svou stáčírnu lahvového piva a sklad. Původní varnu koupil Lobkowiczký pivovar ve Vysokém Chlumci, kde po úpravách slouží dodnes. V letech 1957-1963 patřil bývalý pivovar národnímu podniku Pražským cukrárnám a sodovkárnám, v letech 1963-1994 byl majetek převeden na Elektropodnik hl.m.Prahy v Praze 7. Citlivě zrekonstruovaná nemovitost dnes patří ECM Real Estate Investment, k.s. V objektu sídlí Národní bezpečnostní úřad.
Varna pivovaru ve Vysokém Chlumci.
Zde se vaří například pivo Vévoda či Démon z portfolia Pivovarů Lobkowitz.
Zdroj: Vysokychlumec.eu

Občanský a akciový pivovar U čísla 1

Na Arbesově náměstí v č.p.35, v sousedství starého právovárečného domu, který je dodnes označen domovním znamením velké jedničky, založil Jan Stejskal r.1871 svůj vlastní pivovar. V roce 1912 přešel do rukou akciové společnosti, byl zásadně přestavěn, strojně zmodernizován a připraven k expanzi na trhu. Dosahoval tehdy výstavu 10 - 15 000 hl piva. Pracoval parním strojem o osmi silách koňských. Kromě 1 úředníka zaměstnával 18 sladovnických zaměstnanců. Po krizových letech světové války začal podnik naplňovat své představy o svém rozvoji. Výstav už činil 25 000 hl piva a hodnota akcií se koncem dvacátých let se ztrojnásobila. Specialitou pivovaru bylo tmavé čtrnáctistupňové pivo Bavor, jinak vařil světlé 10°a 12° řízné pivo.

Občanský akciový pivovar na Smíchově má všechny podmínky pro další rozmach. Je ve středu Smíchova a jeho moderní pivovarské zařízení snadno zmůže další, více než dvojnásobný výstav piva bez nových investicí. Bezvadná voda z vlastní studny živené prameny z Kinské zahrady je pak při vaření piva předností, kterou se nemůže pochlubiti snad žádný jiný pivovar pražský. Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, zvláště má-li pivovar kromě dobrého piva i dva hostince - rušnou Lidovou pivovarskou hospodu s kabaretem a moderní hudbou v Havlíčkově ulici (dnešní Zubatého) pro lidi veselé a moderní restauraci U čísla 1 s výhledem na Arbesovo náměstí se zlatým sálem, určenou pro "mrzouty, zamilované a dumavé". (Národní listy, 7. 5. 1927)

Malý pivovar ovšem musel po léta vzdorovat podstatně silnějšímu Akcionářskému pivovaru Staropramen (údajně za podpory sil na krajní pravici). Ještě r.1937 se pivovaru podařil výstav 30 000 hl. O dva roky později ho Staropramen koupil v dražbě a k roku 1939 tedy uzavřel. Dnes je zde tiskárna Libertas. Pivovarský komín dodnes hrdě ční nad Smíchovem.

Vyhlášený hostinec U čísla 1 s pěkným posezením ve stinné zahradě patřil k nejstarším na Smíchově. Štamgastem tu býval i Josef Kořenský, první český cestovatel, který podnikl cestu kolem světa. U hostince stávaly bryčky s jedním koněm pro potřeby výletníků a majetnější rodina se mohla odtud svézt na výlet do "vyhlášených lázní chuchelských". Od r.1860 v hostinci působila divadelní společnost Karla Sternfelda, která tu hrávala převážně velké rytířské hry. V sále bývaly také bály a výtěžek z nich šel ve prospěch místní chudiny. Po r.1880 žil v domě malíř a ilustrátor, krajinář Vojtěch Brechler.

U zlatého anděla

V zadním traktu domu č.p.222 proslaveném svou velkou freskou Anděla byl r.1878 založen pivovar Josefa Preisslera se sladovnou na var 40 hl piva. Roční výstav se pohyboval kolem 7 800 hl piva. Vařila se desítka. Pivovar pracoval pomocí ručních strojů, železné pánve, chladícího stoku, dvojího hvozdu, měřícího stoku, odkličkovacího stroje, ručního mlýna atd. Mimo stárka měl 11 sladovnických zaměstnanců. Z Nádražní ul. byl vchod do pivovarské restaurace, kde ještě před vznikem "andělského" pivovaru r.1869 zakládali smíchovští občané Staropramen. Už na počátku 20.století právě pod jeho tlakem pivovar zanikl. Do r.1979 sloužily prostory pekárně. Poté byl celý objekt asanován v souvislosti s výstavbou stanice Moskevská metra B.

Společenský pivovar Jan Zlatník a synové

Minipivovar měl být provozován na současné Nádražní třídě v letech 1925-1930 s údajným výstavem 2 000 hl. Stanislav Musil v časopise Pivní kurýr ale podává zajímavé doplňující informace. Předmětem činnosti rodinné firmy Zlatníkových měl být jen obchod pivem v uzavřených nádobách, což vede k pochybnosti, zda se nejednalo jen o podnik prodávající produkci jiného pivovaru, v němž Zlatníkovi nějak figurovali. Jistý Jan Zlatník byl v letech 1901-1906 sládkem v pivovaru v Mníšku pod Brdy, který fungoval do roku 1928.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 paloma paloma | Web | 19. června 2015 v 7:07 | Reagovat

rychlá půjčka hned bez 1kc :-?

2 blankard blankard | Web | 9. září 2016 v 9:52 | Reagovat

nove pujcky na ucet :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama