Za druhé světové války

20. srpna 2006 v 21:26 | zh |  Za 2.světové války
Německá okupace českých zemí v březnu 1939 zbrzdila na léta nejen rozvoj Smíchova, ale ohrozila samotnou existenci českého národa a země vůbec. Nastal tvrdý útisk a perzekuce. Okupace byla většinou národa přijímána s odporem. V den výročí vzniku Československa, 28.10. 1939, došlo k řadě protestních demonstrací. Nejrozsáhlejší se konala v Praze na Václavském náměstí. Kolem 18. hod. přitáhlo asi 500 demonstrantů přes most Legií na Smíchov, do míst kolem Arbesova nám. Strážnictvem byli zahnáni do Havlíčkovy ul., kde v domě č.2 sídlila místní skupina NSDAP (vedoucí ing.Rumler). Demonstranti se snažili vniknout do sídla strany a provolávali hesla "Pryč s Němci!" Došlo i k inzultacím německých žen v davu. Pod pohrůžkou NSDAP, že použije střelných zbraní na svou obranu, začalo české četnictvo demonstranty rozhánět. Oslavy 28. října byly zakázány, jakákoliv výzdoba národními symboly byla zakázána.
V průběhu války sídlily na Smíchově a jeho okolí různé odbojové skupiny a v některých továrnách došlo ke stávkám.
K tragické události došlo 14. února 1945, kdy při náletu 8. americké letecké armády dopadly bomby na Farkáň, těžce poškodily několik domů a usmrtily jejich obyvatele.
V době Pražského povstání zde operovaly povstalecké jednotky, Ruská osvobozenecká armáda generála Vlasova (ROA), vládní vojsko ze Štefánikových kasáren (dnešní Justiční palác), v poslední fázi i Rudá armáda. Zapojilo se četnictvo, železničáři ­ na Smíchovském nádraží a na nádraží v Jinonicích byly obsazeny vlaky se zbraněmi, byly postaveny desítky barikád, z kostelů se staly márnice. Obětí okupace a povstání je několik set, jejich jména můžeme číst na mnoha pamětních deskách a pomníčcích.

Smíchov byl Němci obsazen dost slabě a zpět do rukou Čechů padl poměrně hladce. Klíčovou roli přitom sehrála smíchovská Štefánikova kasárna. Přestože byla ovládána vládním vojskem, které bylo sice jen formální, přesto však oporou loutkové protektorátní vlády, stala se pod vedením podplukovníka Šilhavého hlavním povstaleckým centrem květnového povstání. Centrem, které obsáhlo vedle vládních vojáků také odbojáře, bývalé vojáky, legionáře i dobrovolníky všeho věku. Vládní vojsko se v kritickém okamžiku zachovalo vlastenecky a dalo najevo, na které straně stojí. Do Štefánikových kasáren se stahovaly zbraně z celého Smíchova, Košíř a Motola. Zde bylo středisko zpravodajské, intendantní i proviantní. Odtud byly vysílány posily na další místa v Praze volajcící o pomoc. Ve štábním traktu byla příhodně umístěna i nemocice. Kasárna se nacházela na velice výhodném místě nedaleko Vltavy, u Jiráskova mostu a navíc v místě vyústění hlavní trasy na Plzeň.

Na počátku května 1945 bylo rozhodnuto, že vládní vojsko revolučním způsobem vystoupí proti Němcům. Nenaplnila se tedy původní koncepce českého odboje, že vládní vojsko bude postupně přebírat jednotlivé objekty obsazené Němci. S ozbrojenou aktivní účastí proti Němcům se původně nepočítalo.
5.května kolem 11hod. velitel generálního inspektorátu gen.Pražák přednesl před přítomnými důstojníky a mužstvem nastoupeným na nádvoří smíchovských kasáren krátký vlastenecký projev. Jeho obsah není přesně znám. Údajně mluvil o tom, že nadešel čas zúčtování s okupanty, na které se vládní vojsko připravovalo a od tohoto okamžiku se vracíme pod československou vlajku a posloucháme jen rozkazy košické vlády v čele s prezidentem Benešem. Zároveň apeloval na udržení kázně a pořádku. Nebylo rozhodně v žádném zájmu, aby se zradikalizovaní vojáci vzepřeli dosavadnímu velení v čele s plukovníkem Adamcem. Ten snad dokonce neúspěšně své muže před převratem varoval. Skutečností je, že se po Pražákově projevu nadšení vojáci rozešli do smíchovských ulic a začali burcovat lid. Davy civilistů se začaly shlukovat a provolávat slávu Československé republice, Benešovi a Stalinovi. Zpívala se národní hymna a byly vyvěšeny československé vlajky. Dle rozkazu byla zastavována všechna vojenská německá vozidla. Posádky byly zajímány, též lynčovány. Cílem bylo ukořistit zbraně a palivo, kterých byl vážný nedostatek. První účinnou zbraní byly zabavené pancéřové pěsti ze zadrženého náklaďáku.
Ve 12.33 hod se z Radiožurnálu ozvalo volání o pomoc na obranu Českého rozhlasu. Začalo Pražské povstání. Ze Štefánikových kasáren byly vypraveny čety na pomoc rozhlasu a nová směna Hradní stráže spolu s dobrovolníky se měla spojit s dosavadní směnou a pokusit se obsadit Pražský Hrad. Tento plán však nevyšel.
Zároveň se začalo zajišťovat okolí smíchovských kasáren, budovat zátarasy a stavět barikády. Přes všemožné revoluční peripetie a chaos splnila Štefánikova kasárna svou úlohu a její 1.prapor vlastně vydal první signál k povstání. Skupina dobrovolníků vedená několika policisty a vojíny vládního vojska v prostoru smíchovského nádraží se vrhla do statečné akce. Přes prudkou nepřátelskou střelbu i ostřelování z letounů se zmocnila německých policejních kasáren, ozbrojila se tu a přepadla silně vyzbrojené skladiště SS. Těžké kulomety, samopaly, pancéřové pěstě, granáty a další zásoby se ihned nakládaly na auta a odvážely do Štefánikových kasáren. Uvnitř vedení vládního vojska pochopitelně neproběhlo vše zcela hladce. Souboj o postavení klíčových představitelů vojska, nejednotnost, vzájemná nedůvěra a často i špatné osobní vztahy se nevyhnuly ani tak vyhraněné situaci. Lze říci, že v kasárnách bylo zdvojené řízení - po linii vládního vojska pod velením pplk.A.Šilhavého a po linii "odbojové" pověřence Revolučního národního výboru na Smíchově mjr.V.Bouzka.
6.května ráno hlásila smíchovská kasárna, že prezentovala 463 mužů a 70 důstojníků. Sestaveno bylo i pět neozbrojených čet v síle asi 200 mužů. Postavení smíchovských kasáren posílil příchod 1.divize ROA (Ruská osvobozenecká armáda gen.Vlasova). Vlasovci přijeli na Smíchov se 2 těžkými tanky, 7 malými tanky, 8 auty s vojskem, zabavenými vozy z Řep a plamenometem v počtu 28 000 mužů. Velitelství Vlasovců s 1.plukem se usadilo v budově naproti kasárnám. Hlavním úkolem bylo hájit mosty.
Po odchodu Vlasovců sehrála smíchovská kasárna důležitou roli v stabilizaci situace na "jižní frontě", kde jednotky SS bojové skupiny "Wallenstein" přes probíhající jednání o kapitulaci vytrvale postupovaly do centra Prahy. 9.května už přitom Praha vítala Rudou armádu, jejímuž ukrajinskému frontu se podařilo v předstihu proti plánu dorazit do města. Štefánikova kasárna se podřídila Vojenskému velitelství Velká Praha. Z praporu 1 byl vytvořen 28.pěší pluk. Vládní vojsko bylo likvidováno. Generál Ludvík Svoboda si vyžádal, aby byli zajištěni kolaboranti z vládního vojska.
Na konci května bylo ve Štefánikových kasárnách registrováno 26 padlých, 32 raněných, 3 nezvěstní. Na celé Praze 5 to však podle pozdějších seznamů bylo 375 obětí. Všechny v podstatě lze zahrnout do úseku Štefánikových kasáren.
K 10.květnu v 11 shromaždištích bylo střeženo 37 000 německých zajatců a civilistů.


Po skončení 2.světové války byl na nám.Kinských vystaven tank č.23, který byl jedním z prvních tanků Rudé armády v Praze. Náměstí bylo tehdy přejmenováno na nám.Sovětských tankistů. Tento bizardní, a dokonce opěvovaný pomník "zdobil" Smíchov až do roku 1991.

Tank č.23

Jan AldaSovětským tankistům všem

na věky sláva!

Osvobodili naší zem

a ta jim poctu vzdává.

Stojíš tu tanku dnes

jak pomník náš drahý.

Tys prvý, když kvetl bez,

přijel na pomoc do ulic Prahy.

(Zlatou Prahou stověžatou, 1956)Hlavní zdroj:
Žáček, Pavel: Kasárna na levém břehu. Smíchov a okolí v pražském povstání. Svět křídel, Cheb 2003.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vladislav Šembera Vladislav Šembera | E-mail | 19. července 2009 v 15:04 | Reagovat

V článku postrádám zmínku o nasazaní narychlozprovozněných tanků, které se nacházely ve Škodovce na Smíchově a které vyjely 5.května 1945 v odpoledních hodinách na pomoc Praze. V tu dobu jsem se nacházel jako zaměstnanec v závodě a mám na to osobní vzpomínky.  Šembera V.

2 Jarmila Bečevová Jarmila Bečevová | E-mail | 13. února 2011 v 12:21 | Reagovat

I já jsem na váš blog narazila náhodně,když jsem hledala podklady k historii Radlic. Získala jsem tu mnoho poznatků a odkazů na staré materiály. Obdivuji trpělivost a systematičnost, kterou jste dějinám Smíchova a okolí věnoval.
V tomto konkrétním článku je silně zredukován nálet na Prahu 14. 2. 1945. Podrobně problém zdokumentovala výstava VHÚ Praha z r.2010. Bomby těžce poškodily nejen Farkáň, ale útok byl veden od Radlic a Smíchova v pásu od Mozartova mostu (dnes Palackého) k Floře a zasáhl mnoho cílů i na pravém břehu Vltavy, přičemž jen v Radlicích zahynulo 22 osob - viz váš odkaz na pomník obětem náletu v Radlicích. Na mapě, zpracované tehdejším pečlivým úředníkem je zdokumentováno 67 zásahů do ulic a domů, 183 mimo.Nálet tehdy šťastně přežila i moje rodina ve starých Radlicích,když 1 kráter po bombě byl prohledán na zahrádce našeho domu a 2., údajně časovaná bomba byla nalezena v sousedící zahradě Ženíšků v blízkosti našeho domu, který vydržel.
Pokud budete mít zájem o podrobné odkazy na tyto skutečnosti, ráda je poskytnu.
Děkuji hlavně za pasáže, týkající se usedlostí v okolí Radlic. Staré Radlice včetně našeho domu byly kompletně zlikvidovány při výstavbě metra a budu vám vděčna, pokud ve vašich podkladech objevíte i další historické odkazy.

3 cheap brides dresses cheap brides dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 7:27 | Reagovat

Four useful tips for purchasing a guitar
http://www.isdress.org

4 vintage inspired wedding dresses vintage inspired wedding dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 7:34 | Reagovat

I simply study car piece of yours also it was quite good. This can be a excellent post thanks for discussing this particular educational information. I will visit your site frequently for some most recent post.
http://www.isdress.org

5 Katka Katka | Web | 17. května 2013 v 13:29 | Reagovat

Moc hezký.

6 clarka clarka | Web | 9. září 2016 v 7:53 | Reagovat

půjčka dlužníkům :-|

7 BbnvQuelia BbnvQuelia | E-mail | Web | 20. září 2017 v 22:41 | Reagovat

quick bad credit loan - http://paydayvax.org/
30 day payday loan <a href="http://paydayvax.org/">online payday loans</a> ’

8 Scrbignoft Scrbignoft | E-mail | Web | 22. září 2017 v 22:30 | Reagovat

side effects cialis one a day
<a href="http://cialisofkl.com/">buy cialis</a>
cialis reviews
<a href=http://cialisofkl.com/>cialis</a> ’

9 VqvqJeode VqvqJeode | E-mail | Web | 24. září 2017 v 13:08 | Reagovat

cialis prescriptions
<a href="http://gawcialis.com/">generic cialis</a>
generic cialis online
<a href=http://gawcialis.com/>cialis online</a> ’

10 Bntusoocky Bntusoocky | E-mail | Web | 27. září 2017 v 14:28 | Reagovat

Thank you! It is definitely an impressive web page.

11 FvthsUnpach FvthsUnpach | E-mail | Web | 28. září 2017 v 22:29 | Reagovat

can a payday loan garnish my wages
<a href="https://cashrvyn.com/">cash advance loans</a>
visa credit cards bad credit
<a href="https://cashrvyn.com/">payday loans</a> ’

12 Ikmetroutt Ikmetroutt | E-mail | Web | 28. září 2017 v 22:37 | Reagovat

instant payday loans
<a href="https://paydayrvjlo.com/">same day payday loans</a>
payday loans no checks
<a href=https://paydayrvjlo.com/>bad credit payday loans</a> ’

13 Fvtetroutt Fvtetroutt | E-mail | Web | 30. září 2017 v 18:35 | Reagovat

american consumer credit payday loan
<a href="https://loansonlinevaec.org">same day payday loans</a>
apple pay day loans
<a href=https://loansonlinevaec.org>payday loans online</a> ’

14 DrbecSteern DrbecSteern | E-mail | Web | 2. října 2017 v 4:07 | Reagovat

free trial of viagra - http://viagraoplws.com/
viagra coupon <a href="http://viagraoplws.com/">generic viagra</a> ’

15 Fwjjtroutt Fwjjtroutt | E-mail | Web | 3. října 2017 v 21:37 | Reagovat

bad credit payday loans online
<a href="https://paydayllae.com/">payday loans</a>
bad credit no fax payday loans
<a href=https://paydayllae.com/>pay day loan</a> ’

16 Vbwgxunlota Vbwgxunlota | E-mail | Web | 5. října 2017 v 5:25 | Reagovat

bad credit debt consolidation internet payday loan - https://paydayllae.com/
applying for payday loans <a href=https://paydayllae.com/>online payday loans</a> ’

17 Bqxvcubpaf Bqxvcubpaf | E-mail | Web | 24. října 2017 v 23:59 | Reagovat

new viagra
<a href="http://genericviagra-onat24.com/">buy viagra</a>
viagra sale
<a href=http://genericviagra-onat24.com/>generic viagra</a> ’

18 Lsdcmagive Lsdcmagive | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 17:29 | Reagovat

online long term payday loans - https://paydayrvjlo.com
bank personal loan <a href=https://paydayrvjlo.com>speedy cash near me</a> ’

19 MbjmkSteern MbjmkSteern | E-mail | Web | 4. prosince 2017 v 17:45 | Reagovat

cheapest viagra
http://vipnowed7.com/
viagra overnight shipping
<a href="http://vipnowed7.com/viagra-100mg/">buy viagra</a>
viagra canadian pharmacy

20 MbjmkSteern MbjmkSteern | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 12:27 | Reagovat

viagra pills for sale
http://vipnowed7.com/
buy viagra no prescription
<a href="http://vipnowed7.com/online-pharmacy-viagra/">buy viagra online</a>
viagra use

21 Lssnbdceurode Lssnbdceurode | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 3:21 | Reagovat

buying viagra in uk
http://canadiannowv.com/
cheap viagra for sale
<a href=http://canadiannowv.com/>viagra price</a>

22 MbjmvkSteern MbjmvkSteern | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 17:59 | Reagovat

brand generic online viagra
http://vipnowed7.com/
cheapest price viagra
<a href="http://vipnowed7.com/">buy viagra</a>

23 Svesbawatte Svesbawatte | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 0:34 | Reagovat

usa payday loan store https://now24paydayloans.com/
get loan bad credit <a href=https://now24paydayloans.com/>cash advance inc</a>

24 MlokmQuelia MlokmQuelia | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 15:06 | Reagovat

installment loans bad credit https://1paydayloansonline.com/
cash loan <a href="https://1paydayloansonline.com/">payday loans</a>

25 JbsdnAffedy JbsdnAffedy | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 4:22 | Reagovat

cash loan advance
<a href="https://xxepayday.com/">cash advance loan</a>
cheap personal loans
<a href=https://xxepayday.com/>fast payday loans</a>

26 DbsdbUnpach DbsdbUnpach | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 15:33 | Reagovat

direct payday lenders no teletrack
<a href="https://paydayloansxxe.com/">payday loan online</a>
payday loans no faxing
<a href="https://paydayloansxxe.com/">payday loans</a>

27 Jthasgwenerie Jthasgwenerie | E-mail | Web | 26. prosince 2017 v 17:21 | Reagovat

bank accounts
<a href="https://cashadvancevtg.com/">3 month payday loans</a>
1000 no fax payday loan
<a href=https://cashadvancevtg.com/>payday day loans</a>

28 Jtbwwenerie Jtbwwenerie | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 16:01 | Reagovat

credit card consolidation loan
<a href="https://loansonlinevaec.org/">payday loan</a>
payday loan and
<a href=https://loansonlinevaec.org/>same day payday loan</a>

29 DbsabggUnpach DbsabggUnpach | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 22:39 | Reagovat

quick easy personal loans
<a href="https://www.getispaydayloansonline.com/">best payday loans</a>
payday loans no credit check
<a href="https://www.getispaydayloansonline.com/">payday loans online same day</a>

30 Jbsxxenerie Jbsxxenerie | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 23:32 | Reagovat

online loans
<a href="https://quickkiinstallmentloans.org/">online payday loans no credit check</a>
national debt relief
<a href=https://quickkiinstallmentloans.org/>best online payday loans</a>

31 DsbcUnpach DsbcUnpach | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 7:17 | Reagovat

car loan bad credit
<a href="https://installmentccy.org/">loans online</a>
small payday loans
<a href="https://installmentccy.org/">direct lender payday loans</a>

32 Jwemenerie Jwemenerie | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 10:08 | Reagovat

online payday loans
<a href="https://personalaae.org/">online payday loans direct lenders</a>
credit card consolidation loan
<a href=https://personalaae.org/>online payday loans direct lenders</a>

33 DndUnpach DndUnpach | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 3:50 | Reagovat

loans now bad credit
<a href="https://paydayvtulo.org/">personal loans</a>
payday loans no faxing
<a href="https://paydayvtulo.org/">bad credit loan</a>

34 Fbdenerie Fbdenerie | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 4:40 | Reagovat

a payday loan
<a href="https://paydayloans-online.us.org/">payday loans near me</a>
debt settlement companies
<a href=https://paydayloans-online.us.org/>fast payday loan</a>

35 Mbsapexy Mbsapexy | E-mail | Web | 14. ledna 2018 v 15:00 | Reagovat

buy online viagra
<a href="http://newmed1onlinev.com/">brand name viagra</a>
cheap viagra uk
<a href="http://newmed1onlinev.com/">buy viagra without prescription</a> ’

36 Vecenerie Vecenerie | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 14:05 | Reagovat

no hassle payday loans
<a href="https://paydayloans-online.us.org/">same day payday loans</a>
100 guaranteed payday loan
<a href=https://paydayloans-online.us.org/>get payday loan</a>

37 RokSteern RokSteern | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 12:45 | Reagovat

what would happen if a girl took viagra http://genericonlineviaqra.com/ ok’

38 MhtQuelia MhtQuelia | E-mail | Web | 1. února 2018 v 10:39 | Reagovat

OK’ https://cashadvanceonline.us.org/
installment loan <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">cash advance loan</a>

39 Brvsenerie Brvsenerie | E-mail | Web | 5. února 2018 v 0:22 | Reagovat

OK’
<a href="https://onlineloan.us.org/">get payday loan</a>
bankruptcy payday loans <a href=https://onlineloan.us.org/>get payday loan</a>

40 LdfGlaxy LdfGlaxy | E-mail | Web | 8. února 2018 v 20:59 | Reagovat

Hello! All!  <a href="http://genericviaser.com/">viagra</a> cheap viagra india <a href=http://genericviaser.com/>generic viagra</a> ok’

41 Psaameva Psaameva | E-mail | Web | 9. února 2018 v 18:17 | Reagovat

OK’
<a href="https://writebusinessplanatb.org/">create business plan</a>
writers paper
https://writebusinessplanatb.org/ - writing business plans

42 Pbdameva Pbdameva | E-mail | Web | 13. února 2018 v 23:03 | Reagovat

OK’
<a href="https://writingbusinessplan.us.com/">startup business plan</a>
essay report writing
https://writingbusinessplan.us.com/ - business plan writing

43 Hnbdweve Hnbdweve | E-mail | Web | 13. února 2018 v 23:39 | Reagovat

Hello! All! <a href="https://writeresearchpaper.us.com/">dissertation papers</a> <a href=https://writeresearchpaper.us.com/>term papers</a> ok’

44 PhonsSix PhonsSix | E-mail | Web | 14. února 2018 v 6:43 | Reagovat

how much is viagra in the us
<a href=http://viagrauga.com/>viagra online sales</a>
dangers of using viagra recreationally
<a href="http://viagrauga.com/">viagra sales</a>
is it safe to use viagra every day

45 GbrBargy GbrBargy | E-mail | Web | 20. února 2018 v 3:03 | Reagovat

<a href="https://bestpaydayloan.us.org/"> quick loans</a>
no fax payday loans online <a href=https://bestpaydayloan.us.org/> online payday loan companies</a>
OK’

46 BrcLexawl BrcLexawl | E-mail | Web | 22. února 2018 v 22:40 | Reagovat

Hi! All!
<a href="http://cialisonlineoansx.com/"></a>
cialis order
<a href="http://cialisonlineoansx.com/">cialis</a> OK’

47 FvvBrurf FvvBrurf | E-mail | Web | 2. března 2018 v 19:10 | Reagovat

buy viagra in england
<a href=http://buyerectionpills.com/>cheap erectile pills</a>
brand viagra without prescription
<a href="http://buyerectionpills.com/">erectile pills</a> OK’

48 PplSteern PplSteern | E-mail | Web | 4. března 2018 v 2:14 | Reagovat

<a href="http://erectiledysfunctionmedicationpills.com/">best erectile dysfunction pills</a>
viagra jelly
<a href="http://erectiledysfunctionmedicationpills.com/">viagra</a> OK’

49 RvuSteern RvuSteern | E-mail | Web | 9. března 2018 v 20:39 | Reagovat

Hi All!
<a href="http://onlineviaqer.com/">buy viagra online</a>
viagra use
<a href="http://onlineviaqer.com/">viagra online</a> OK’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama