V období baroka (1.kapitola)

20. srpna 2006 v 1:46 | zh |  Baroko - války, mor i rozkvět
Následující rubrika je vymezena obdobím nazývaným dle umělecko-kulturního směru baroko. Časově považujeme za barokní léta zhruba mezi r.1600-1750.

Pro naše území bylo těchto 150 let vývoje zcela zásadních. Smíchovem a Košířemi přešly tři velké války a tři morové rány. Tvář krajiny byla poznamenána vpádem Pasovských (1611), Třicetiletou válkou (1618-1648), a tzv.válkami o rakouské dědictví (1741 - 1757), kdy bylo území značně poničeno nájezdy spojených armád Francouzů, Bavorů a Prusů.

Na druhou stranu jsou ovšem právě v tomto neradostném období budovány nejpůvabnější architektonické skvosty, které udaly ráz pozdější výstavby v krajině. Mnohá sídla se zachovala do dnešních časů, nebo je alespoň připomínají dosud užívaná místní jména.

Na troskách Smíchova, mezi zpustlými poli a vypálenými vinicemi, začali bohatí měšťané a šlechtici z řad přívrženců císaře Ferdinanda II., zakládat svá letní sídla. Mezi nimi vynikl letohrádek Jana Jiřího Slavaty dostavěný v roce 1689 podle architekta P.Ignáce, s krásnou zahradní grottou, medvědí fontánou a portálem (r.1899 byl zbořen.) K dalším významným stavbám tohoto období patří letohrádek Jana Oldřicha z Eggenbergu či barokní portifikace města (1694) Asi největší a dodnes dochovanou perlou barokního stavitelství na Smíchově je Dienzenhoferův letohrad (1728), poději známý jako Bukvojka a dnes jako Portheimka, tak jak měnil své majitele. Velkou část pozemků na jih od Slavatovského paláce a od Eggenbergu získali jezuité. Tovaryšstvo Ježíšovo si ve své velké zahradě nechalo od Dienzenhofera postavit r.1735 výstavný dispenzář při vltavském břehu, který byl architektonickou pýchou Smíchova až do 30.let 20.století, kdy byl stržen v souvislosti se stavbou Jiráskova mostu. Návštěvami slavného Mozarta se proslavila usedlost Bertramka, která ač několikrát přestavěna patří mezi turisticky vyhledávané památky celopražského významu.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jasnena Jasnena | E-mail | 14. listopadu 2006 v 17:42 | Reagovat

prosim baroko

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama